Geordie - A band from Geordieland

Geordie se dali dohromady roku 1971 v průmyslovém městě Newcastelu nad řekou Tyne na severovýchodě Anglie. Narodil se tady mj. také Sting a pochází odsud slavná skupina šedesátých let The Animals. Nejdříve hráli pod názvem U.S.A. v místních univerzitních klubech a po putykách. Přejmenovali se podle jednoho lidového hospodského popěvku. Geordie je totiž přezdívka pro rodáky od řeky Tyne a celá oblast se označuje jako Geordieland. Skupina písničku samozřejmě nahrála. Jmenuje se Geordie's Lost His Liggie čili Geordie ztratil svoje žváro a zpívá se v ní o ztrátě cigára na záchodku u cesty do Scotswoodu. Když při hledání nestačila ani násada od smetáku, vyhodil usilovně pátrající Geordie páchnoucí záchodek pomocí dynamitu do vzduchu, až žváro našel.

Píseň sice dala skupině jméno, ale není pro její tvorbu nejtypičtější. Geordie vždy vyznávali přímočarý a nekompromisní hard rock, který bourá sály. Tenhle styl jí sice přinesl věhlas v Newcastelu a jeho okolí, ale hudební kritici je zpočátku považovali za pouhé napodobovatele Slade. Když hraní v klubech a pod širým nebem za málo peněz nikam nevedlo, učinil její šéf a autor většiny repertoáru Vic Malcolm razantní krok. V březnu 1972 se rozjel do Londýna, aby získal producenta a nahrávací kontrakt. Uspěl u společnosti Red Bus. Produkce se ujali zkušení Ellis Elias a Robert Danova. Například Elias v té době produkoval pozoruhodnou rockovou skupinu z Izraele, která si říkala Jericho Jones a později si zkrátila název na Jericho. Geordie z jejich repertoáru převzali skladbu Mama's Gonna Take You Home (Máma tě vezme domů) a zařadili ji na album Save The World.

Už prvním vydaným singlem na značce Regal Zonophone, kterým se stala na koncertech prověřená píseň Don't Do That (Nedělej to), zaťukali Geordie na dveře Britské hitparády. Výzva k tomu, abyste popadli svého partnera za ruku a šli si dát do Geordielandu známé místní pivo Newcastle Brown Alé se dostala do britské Top 40 v prosinci 1972 a pobyla v ní celkem čtyři týdny. Žebříčku tehdy kralovali Malý Jimmy Osmond s popěvkem o dlouhovlasém milovníkovi z Liverpoolu, Chuck Berry se svou komerčně nejúspěšnější skladbou My Ding-A-Ling a John Lennon s Happy Xmas (War Is Over). Umístění debutového singlu vyvolalo ze strany mocné EMI zájem o podpis nahrávací smlouvy. Kolotoč kolem Geordie začal.

Druhý singl, první u EMI, All Because Of You (Všechno kvůli tobě) bodoval ještě výrazněji. V dubnu 1973 se v Británii vyšplhal dokonce do Top 10. Moto písně se dá stručně vyjádřit: Jsem šťastný, že mám zase díky tobě tolik přátel, právě když už jsem si myslel, že to je konec.

Skupině se v roce 1973 nadmíru dařilo. Poprvé se objevila na evropském kontinentě, a to v roli předskokanů Chucka Berryho. Zabydlela se v hitparádách. Mezi jejich nejúspěšnější nahrávky tohoto roku patřila bezesporu skladba Electric Lady (Elektrická dáma). "Má mě pod palcem. Má nade mnou kontrolu. Co zamýšlíš?" ptají se Geordie v emotivním textu. Koncem roku vydali i svou první dlouhohrající desku Hope You Like It (Doufám, že se ti líbí). Z ní pochází i skladba Oh Lord (Bože), která naznačuje, že skupina má na víc, než jen na formuli tříminutových písní pro bodování v žebříčcích hitů. "Bože, podej mi ruku. Doufám, že od tebe příliš nežádám. Pero, kterým píšu, zmírá. Tahle noc je příliš krátká a já ji nechci promarnit pláčem, tak mi, Bože, podej svoji ruku," zpívá Brian Johnson.

Skupinu Geordie vytvořila čtveřice hudebníků. Již zmiňovaný kytarista Vic Malcolm, narozený 3. 12. 1947 v South Shields, který sbíral ostruhy v souborech Influence a společně se známým kytaristou a zpěvákem Johnem Milesem ve Smokestack. Benjamínkem kapely byl bubeník Brian Gibson, který se narodil 6. 3. 1951 v Gateshead. Hrál v několika souborech, ale žádný z nich nepřekročil práh zkušebny. Basák Tom Hill pocházel rovněž z Gateshead, kde přišel na svět 11. 4. 1950. Se zpěvákem Brianem Johnsonem se sešel ve formaci Buffalo. Právě Johnsonův nezaměnitelný hlas, některými kritiky označovaný za drsný jako skelný papír, vytvářel jakousi ochrannou známku skupiny. Johnson se narodil 5. 10. 1947 v Dunstonu.

Rok 1974 skupině nepřinesl mnoho singlových úspěchů. Jedinou trefu zaznamenali se skladbou Black Cat Woman (Černá kočičí žena). Dozvíme se v ní, že má velké oči a černou srst. Ve dne se zdá být úplně normální, ale v noci, když měsíc vyjde nad horou, tě očaruje. Píseň však vyšla na singlu pouze v Německu. Kapela se v té době koncentrovala především na přípravu své druhé dlouhohrající desky.

Očekávané album se objevilo na trhu pod názvem Don't Be Fooled By The Name (Nenech se oklamat jménem). Je dokladem kvalitativního hudebního vývoje skupiny. Vrcholem, který už nikdy nepřekonala. Oproti debutu, který je kolekcí většinou krátkých písní s hitovými ambicemi, působí druhá deska mnohem kompaktněji. Delší skladby střídají tempa, motivy. Jsou hudebně pestřejší. Jejich hitový potenciál byl však výrazně nižší.

Geordie se zde vyrovnali i s tradicionálem House of the Rising Sun (Dům U vycházejícího slunce), který už v roce 1964 proslavili jejich krajané The Animals. Dům v New Orleansu, pojmenovaný U vycházejícího slunce, prý sloužil jako nevěstinec. Jak zpívá hrdina písně, stal se zkázou pro mnoho ubožáků i pro něho samotného. Jeho matka pracovala jako švadlena a otec byl hazardní hráč. Teď, když se vrací do New Orleansu a nastupuje do vlaku, varuje matky, aby své děti nenechali žít v hříchu a bídě, jak on prožil celý svůj celý život. Na album Geordie zařadili rovněž jemnou baladu se sociálním podtextem o chlapečkovi z chudinské čtvrti - Little Boy. "Pojď sem, chlapečku, ať se na tebe podívám. Tvoje cudné oči jsou tak smutné. Stará se o tebe někdo? Tvoje máma zase bezpochyby odešla hrát bingo a táta, který pracuje v dole, nemá nikdy čas na takového kluka, jako seš ty. Jednoho dne odejdeš z domova, potom o tebe budou stát, ale bude už pozdě," zpívají Geordie.

Až do roku 1976 patřili Geordie k prominentům evropské hardrockové scény. Kritici Melody Makeru a New Musical Expresu je označovali jako skupinu s neuvěřitelným hudebním i vokálním nábojem, vytýkali jim však i instrumentální nedostatky. Přesto je považovali za jednu z nejtalentovanějších kapel jejich stylu. Jenže jak rychle hvězda Geordie vyšla, tak také s nástupem punku a nové vlny pohasla. Nezabíraly ani ambiciózní singly typu Goodbye Love (Sbohem, lásko) z roku 1975, kterou již natočili s novým kytaristou Mickem Benninsonem (19. 6. 1949 v Londýně), který nakrátko nahradil Vica Malcolma.

De facto kompilace áček i béček singlů s několika novinkami, která vyšla v roce 1976 jako třetí řadové album skupiny pod názvem Save The World (Spasme svět), je dokladem změny hudebního vkusu. Geordie sice hrají muziku podle své osvědčené a úspěšné formule, ale deska u posluchačů příliš nezabrala. Elpíčko je také spíše svědectvím stagnace, než dokladem pokračování zajímavého hudebního vývoje, který kapela nastoupila s vydáním alba Don't Be Fooled By The Name. Svoji roli jistě se hrála i personální změna na klíčovém postu kytaristy a autorského motoru Geordie.

Ani další ze svižných singlů Ride On Baby (Nech se, děvče, unášet), který se také objevil na Save The World, se už v hitparádách neprosadil. "Víš, co dělat, když se zhasínají světla. Chci cítit, jak mě objímáš. Právě ty jsi ženská, kterou jsem hledal. Doháníš mě k šílenství," líčí píseň Ride On Baby.

Na sklonku roku 1977 se Geordie i s navrátivším se Malcolmem rozpadli. Nejintenzivněji se snažil oživit pohaslou slávu kapely zpěvák Johnson, který se nějakou dobu živil prodejem aut. Přepracoval některé úspěšné písně mateřského souboru a spolu se dvěma novinkami je v roce 1981 vydal na albu Brian Johnson And Geordie. Jednou z novinek byla skladba Treat Her Like a Lady (Jednej s ní jako s dámou). Obsahuje plno banálních poklon milované ženě jako "mysli na ni a na všechnu svoji lásku", "objímej ji a zpívej jí sladké písničky o lásce". Chtělo by se dodat trpký konec rockera. Ovšem psal se rok 1980, Johnsonovi se naskytla druhá šance vynořit se ze zapomnění. Na vysluní své slávy ho požádali o spolupráci australští AC/DC. Několik měsíců po tragicky zesnulém Bonu Scottovi, který zemřel 20. 2. 1980, mu nabídli místo zpěváka. Johnson se neocitl v lehké situaci. Kult původního zpěváka byl mezi fanoušky hardrockových AC/DC velmi silný. Je třeba dodat, že novic Johnson navázal více než úspěšně. Prodej alb s australskými legendami šel do milionů.

Původní Johnsonova formace se znovu zformovala v roce 1982, kdy neúspěšně nahrála skladbu Nutbush City Limits (Hranice města Nutbush) z roku 1973, jež pocházela z repertoáru slavného manželského páru Ike & Tiny Turnerových. Následujícího roku o sobě dali vědět novým albem No Sweat (Žádnou paniku). Zpěváka Briana Johnsona nahradila hned dvojice hudebníků. Geordie se posílili o zpěváka Roda "Doctora" Turnbulla a druhého sólového kytaristu Davida Stephensona. Průměrná deska ale propadla. Nevynesla skupinu zpět na výsluní navzdory tehdy vzkříšené vlně zájmu o hard rock. Stala se naopak její labutí písní. I přejmenování obnovené sestavy Geordie na Powerhouse v roce 1985 mělo jepičí existenci. Po vydáni stejnojmenné desky o rok později však už následoval jen definitivní konec.

Geordie a jejich nahrávky jsou jedním z příkladů šťavnaté různorodosti britské rockové scény 70. let. V české části tehdejšího Československa si po celou svoji kariéru udržovali početné řady příznivců. I přes trpký konec těchto poctivých rockerů se jejich práce nesmazatelně zapsala do historie této krásné hudby.

Nejúspěšnější skladby
(v závorce nejvyšší umístění v britské /GB/ a německé /D/ hitparádě singlů):

Don't Do That - 1972 (GB: 32)
Ain't Just Like A Woman - 1973 (D: 43)
All Because Of You - 1973 (GB: 6, D: 30)
Can You Do It - 1973 (GB: 13, D: 22)
Electric Lady - 1973 (GB: 32, D: 32)
Black Cat Woman - 1974 (D: 36)

Základní albová diskografie
Hope You Like It - 1973, EMI; vydání na CD doplněno o 4 bonusy
Masters Of Rock - 1974, EMI; kompilace
Don't Be Fooled By The Name - 1974, EMI; vydání na CD doplněno o 4 bonusy
Save The World - 1976, EMI
Geordie Featuring Brian Johnson - 1981, Red Bus; kompilace
Brian Johnson And Geordie - 1981, MCA; kompilace se dvěma novinkami
No Sweat - 1983, Neat
Powerhouse - 1986, Ambush
A Band from Geordieland - 1996, Repertoire; kompilace - album Save The World se 12 bonusy

Převzato z knihy "Roky rocku - Hudební hvězdy pod drobnohledem".
Zpracoval ji Jaroslav Císař a vyšla v roce 2000.
Přepsal Gejza

© 2002 - 03 Gejza a Machy